Merhaba, ben Cavid Haydari. Aslen Afganistanlıyım. 

2012 yılından bu yana koruma ve bakım altında olup yetiştirme yurtlarında yetiştim. 2019 yılında Türk vatandaşlığı kazandım. Çift vatandaşlığım nedeniyle “Yabancı Uyruklu Öğrenci” (YÖS) sınavıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Bu süreçte KYK / Kredi Yurtlar Kurumu burs başvurusunda bulundum. Koruma altında olmam bir öncelik tanısa da bana YÖS ile üniversiteye yerleşmem gerekçe gösterilerek KYK öğrenim bursunu kazanamadım. Bu durum ikinci sınıfa kadar devam etti. 

Geçen zaman içerisinde ekonomik olarak pek çok zorluk yaşadım. Yaşadığım bu zorlukları yalnız başıma aşamayınca durumu Neşe Gökalp ablam ile paylaştım. Neşe abla, 2020 yılında YKS (Yükseköğrenim Kurumları Sınavı) sınavına Türk vatandaşı olarak girmemi ve bir ön lisans bölümüne yerleşmemi önerdi. Böylece yeniden KYK burs başvurusunda bulunabilecektim. Neşe Abla’nın önerilerine harfiyen uydum. Bu kez İstanbul Üniversitesi Polimer Teknoloji Bölümü’ne ön lisans öğrencisi olarak yerleştim. Sonrasında KYK bursunu da kazandım. Bu konuda Neşe ablamın emeği çok büyük, kendisine çok teşekkür ederim.

Şu an hem lisans, hem de ön lisans öğrencisi olarak örgün öğretimde okumaktayım. Ekonomik açıdan da daha iyi durumdayım. Her şey için teşekkürler.